16 Paylaş
Tarifi Oyla 3 16
Florantin kurabiyesi
melihapasli

Florantin kurabiyesi Tarifi

Kategori: Hamurişleri
Anahtar Kelimeler #kuru kayısı
30 dk. Kolay 6 kişi

Hazırlama Yöntemi

Fırında

MALZEMELER

1/2 su bardağı kuru vişne
1/3 su bardağı portakal kabuğu reçeli
1/2 su bardağı kuru kayısı
1 su bardağı badem
1 su bardağı fındık
3/4 su bardağı un
1/4 çay kaşığı muskat
1 tutam beyaz biber
3/4 su bardağı bal
3/4 su bardağı toz şeker
100 gram sana klasik yağ
300 gram çikolata

Satın Al

Florantin kurabiyesi NASIL YAPILIR

2 adet fırın tepsisine yağlı kağıt seriniz.
Fırının sıcaklığını 175 dereceye ayarlayınız.
Derin bir karıştırma kabına ince doğranmış vişne kurusu, portakal kabuğu, kuru kayısı, badem, fındık, un, muskat, beyaz biber koyup harmanlayınız.
Harmanlanmış malzemeleri 2 dakika kadar robattan geçirip tekrar karıştırma kabına aktarınız.
Küçük bir tencere veya sos kabına bal, toz şeker ve sana klasik yağı koyup orta ısıdaki ateşte arada karıştırarak kaynatınız. 120 dereceye ulaşınca altını kapatıp, karıştırma kabındaki harmanlanmış malzemelerin üzerine dökünüz ve hemen tahta kaşıkla karıştırıp bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlayınız. Oldukça yapışkan bir malzeme elde edeceksiniz.
Elinizle tutabileceğiniz sıcaklığa gelince, yaklaşık 2.5 santim çapında yuvarlaklar yapıp tepsiye diziniz. Tepsiye dizili kurabiye hamurlarının arasında 3 santim kadar aralıklar bırakınız. Kurabiye hamurlarına yuvarlak şekil verirken, elinize yapışmaması için, gerektikçe ellerinizi yağlayınız.
Hamurun tamamını yuvarlaklar yapıp tepsiye dizdikten sonra fırının orta katına önce bir tepsiyi koyup 12-14 dakika, kenarları hafif kızarıncaya kadar kurabiyeleri pişiriniz ve tepsiyi fırından alıp tel ızgara üzerinde ılıklaşması için 10 dakika kadar bekletiniz. Kurabiyeler fırından çıktığında hala yumuşak bir kıvamda olacaklar ve sıcaklığıyla pişmeye devam edecekler. Soğudukça da sertleşecekler.
10 dakika kadar sonra, tepsideki yağlı kağıdı kurabilerle beraber, tekrar tel ızgara üzerine aktarınız. Bu işlemi yaparken kurabiyeleri yağlı kağıttan almadan veya ayırmadan yapınız. İyice soğumalarını bekleyiniz. Soğuduktan sonra yağlı kağıttan tek tek dikkatlice alıp, çikolata sürmek için, yine tel ızgara üzerine diziniz.
Diğer tepsiyide aynı şekilde pişirip hazırlayınız.
Küçük bir tencereye 5 santim yükseklikte su koyup hafif ateşe koyunuz. Çikolatayı ve sana klasik yağı ısıya dayanıklı bir karıştırma kabına koyup, tencerenin üzerine yerleştiriniz. Tenceredeki suyun bu kaba değmemesine dikkat ediniz. Arada spatula ile karıştırarak çikolatayı eritiniz ve tel ızgara üzerindeki kurabiyelerin üzerine arzu ettiğiniz şekilde sürünüz. Bu işlemi, erimiş çikolata soğumadan, hızlı bir şekilde yapmaya çalışınız. Çikolatalar soğuyup sertleştikten sonra kurabiyeleri servis yapabilirsiniz.
Saklamak için, kapaklı derin bir kap içersine tek sıra halinde dizip, aralarına yağlı kağıt koyup, hava almıyacak şekilde kapatınız ve serin bir yerde tutunuz. Bir haftaya kadar saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

PÜF NOKTASI

Ilık olarak servis yapın.

YORUMLAR
DAHA FAZLA GÖSTER
YORUM GÖNDER
ÖNERİLEN TARİFLER