7 Paylaş
Tarifi Oyla 3 7
Tavuklu Yazlık Pilavı
neselikemal

Tavuklu Yazlık Pilavı Tarifi

Kategori: Ana Yemekler
Anahtar Kelimeler #TAVUK YAZLIK SANA
20 dk. Orta 6 kişi

Hazırlama Yöntemi

Orta Ateşte

MALZEMELER

2 bütün tavuk
2 çorba kasesi pilavlık pirinç
2 yemek kaşığı kuş üzümü
2 yemek kaşığı dolma fıstığı
2 yemek kaşığı SANAyağı
1çay kaşığı Tuz,karabiber

Tavuklu Yazlık Pilavı NASIL YAPILIR


1-Tavukları güzelce yıkayıp temizledikten sonra pişirilir.Pirinç soğuk su ile yıkanarak üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve pirinçlerin üzeri geçecek kadar sıcak su ilave edilerek bekletilir.Kuş üzümü saplarından ayıklanır ve yıkanır.Dolma fıstığı ve kuş üzümleri az bir sanayağ ile kavrulur.Tavukların suyu pilavda kullanılacağı için pişince sulu bırakılır.

2- Pişen tavuklar soğuduktan sonra derileri soyulur.Etleri büyük parçalar halinde kemiklerinden ayrılır.Pirinçler suyu süzülerek yıkanır ve süzgece alınarak bekletilir.

3-SANAyağı teflon pilav tenceresine alınarak eritilir üzerine büyük parçalar halinde ayıklanmış olan tavuk parçalarının yarıdan fazlası düzgün bir şekilde dizilir.Kuş üzümü,dolma fıstığı üzerine konur.Süzülmüş olan pirinçler ilave olur.En üstüne kalan tavuk parçaları dizilerek üzerine sıcak su +tavuk suyu ve tuz ilave edilerek tencere kapatılarak pişmeye bırakılır.Pirinçlerin suyu çekince tavukların biraz kızarması için az bir süre bekletilir. (Aman dikkat yanmasın)

4-Pişen pilav biraz dinlendikten sonra servis yapılacak olan tabağa dikkatlice ters çevrilir ve sıcak olarak servise sunulur.Afiyet olsun.


PÜF NOKTASI

Her pirincin cinsine göre su çekme oranı değişebiliyor.Ben Çorum,Osmancık pirinci kullandığım için bir ölçü pirince 2 ölçü su ilavesi ile pişirdim.

YORUMLAR
DAHA FAZLA GÖSTER
YORUM GÖNDER